Vykdant Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos tarptautinį projektą „Veiklos, kurios yra būtinos pasiruošti tarptautiniam kultūrinio bendradarbiavimo projektui „XX amžius: biografiniai pasakojimai, kuriantys istoriją“ finansuojamą 2009-2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Europos kultūros paveldo kultūros ir menų įvairovės skatinimo programos dvišalio fondo, trijų asmenų delegacija (projekto vadovė Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos direktorė Birutė Vagrienė, projekto dalyvės Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos Venclovų namų-muziejaus vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė ir Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus direktorė Jolanta Paškevičienė) 2014 m. liepos 20-26 dienomis nuvyko į Islandiją susitinkti su projekto partnerio, Haldoro Laksneso muziejaus (Gljúfrasteinn – Laxness museum) atstovais, dalyvavo partnerio parengtoje programoje, ieškodami bendros veiklos galimybių.
Pirmiausia apsilankėme Haldoro Laksneso muziejuje. Muziejaus direktorė Guðný Dóra Gestsdóttir ir jos kolegės ne tik parodė ekspoziciją, bet taip pat atvėrė spintų duris, leido iš arčiau susipažinti su eksponatais, kurie ateityje galėtų būti naudojami bendram projektui. Praleidus dieną muziejuje, galėjome geriau įvertinti jo galimybes ir patalpų ypatybes. Sužinojome, jog rankraščių archyvas muziejuje nėra saugomas. Per 2 tūkstančius Haldoro Laksneso archyvinių dokumentų yra patalpinta Islandijos nacionalinės ir universiteto bibliotekos (National and University Library of Iceland) archyvų skyriuje. Direktorė Guðný Dóra Gestsdóttir surengė mūsų apsilankymą į bibliotekos fonduose esantį Laksneso archyvą, kuris atveriamas tik rašytojo gyvenimą ir kūrybą tyrinėjantiems specialistams.
Buvome pamaloninti, sužinoję, kad Haldoro Laksneso dukra kino režisierė Guðný Halldorsdóttir pakvietė mus apsilankyti savo namuose. Ten kartu su Guðný Dóra Gestsdóttir pasakojome apie numatomą projektą ir apie profesoriaus Tomo Venclovos dalyvavimą jame. Paaiškėjo, kad ir H. Laksneso dukra mielai prisijungtų prie projekto.
Ieškodami erdvių būsimojo projekto kūrybinėms dirbtuvėms, apsilankėme menininkų kūrybiniame centre „Gullkistan“ (Gullkistan - Center for creativity). Diskutavome su centro vadovais ir Laksneso muziejaus direktore apie centro dalyvavimo galimybes rengiamame projekte.
Siekiant plačiau paviešinti rengiamą projektą, H. Laksneso muziejus surengė apvalaus stalo diskusiją, į kurią pakvietė trylika muziejų, kultūros vadybos ir meno specialistų. Apie bendro projekto galimybes diskutavome Reikjaviko „Nordic House“ diskusijų salėje. Diskusijos metu J. Juozėnaitė ir J. Paškevičienė pristatė Venclovų namų ir Šlapelių muziejus, B. Vagrienė pakalbėjo apie planuojamas projekto veiklas. Renginį moderavo Guðný Dóra Gestsdóttir. Vyko aktyvi diskusija, kurioje atsiskleidė teigiamas islandų požiūris ir noras bendradarbiauti.
Po įvykusių susitikimų ir diskusijų, kurių dalyviai parodė susidomėjimą ir pritarimą būsimam projektui, galėjome pabaigti redaguoti ir pasirašyti jungtinės veiklos sutartį tarp Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos, Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus ir Haldoro Laksneso muziejaus. Joje šalys susitaria dėl savo darbo, žinių ir išteklių kooperavimo rengiant paraišką ir ieškant paramos projektui „XX amžius: biografiniai pasakojimai, kuriantys istoriją“ bendrai Lietuvos Respublikos ir 2009–2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo paramai gauti pagal programą LT07 „Europos kultūros paveldo kultūros ir menų įvairovės skatinimas“ ir, gavus paramą, bendrai vykdyti projekto veiklas.
Taip pat aplankėme Reikjaviko muziejus, domėjomės eksponavimo sprendimais ir muziejų įvaizdžiu. Geriau pažinus Islandijos kolegų muziejininkystės kultūrą, bus lengviau bendradarbiauti ir kartu vykdyti projektą.
Projekto dalyvių fotografijos.
Reportažą parengė Birutė Vagrienė.
___________________________________________________________________________________________________________________________________ |