Krėvės pėdsakai prie Kaspijos krantų:

Azerstano šalis

Pažintinis filmas, 2008 m., 35 min.

Režisavo: Aida Ismailova ir Bronius Slavinskas

 

Nuo jūros pusės atsiveria tikrai įspūdinga Baku panorama. Miestas įsikūręs kalno pašlaitėje visai prie pat kranto, todėl iš toli žiūrint jis net primena didžiulių laiptų pakopas. Prieš akis iškyla išvaizdus Mergelių bokštas, o už jo – jau sugriuvę Baku miesto chanų rūmai. Pusapvalis jūrų uostas driekiasi apačioje, rausvi kalnai plyti viršuje, o visą miestą apgaubia skaistaus mėlio padangė.

 

                            

 

Senovėje Azerbaidžanas vadintas Azerstanu. Būtent šioje šalyje iškilus lietuvių literatūros klasikas, mokslininkas ir visuomenės veikėjas Vincas Krėvė-Mickevičius praleido kūrybiškai vaisingiausius savo gyvenimo metus puoselėdamas kultūrinius bei literatūrinius ryšius tarp azerų ir lietuvių.

1909 metais atvykęs į Baku, Vincas Krėvė ėmėsi pedagoginės veiklos realinėje gimnazijoje, o 1919 metais buvo paskirtas Lietuvos konsulu Azerbaidžane. Per 11 gyvenimo metų, praleistų Azerbaidžano sostinėje Baku, Krėvė parašė savo brandžiausius kūrinius. Rašytojo kūrybos savitumas – meniniais vaizdais, temų ir siužetų įvairove nutiesti tiltai tarp Rytų ir Vakarų kultūrų.

Vincas Krėvė mėgo vaikščioti po senąjį Baku. Senojo miesto ilgaamžiai akmenys slepia pusantro tūkstančio metų praeitį. Lyg brangakmenis aptaise atrodo iš visų pusių tvirtų sienų apjuostas miestas. Baku tvirtovė primena muziejų po atviru dangumi. Dažnai keliaudamas po Azerbaidžaną, Vincas Krėvė stengėsi pamatyti ir aplankyti kuo daugiau skirtingas epochas menančių architektūros paminklų. Eidamas pro garsiąsias mečetes, jis girdėdavo penkis kartus per dieną šaukiančio šventovės tarno – muedzino – balsą, kviesdavusį musulmonus melstis.

Gyvendamas ir dirbdamas Baku, Krėvė daug bendravo su įdomiais Azerbaidžano mokslo, meno ir kultūros žmonėmis. Lietuvių rašytojui atsivėrė turtingas, įdomus ir savitas azerbaidžaniečių tautos dvasinio gyvenimo pasaulis. Krėvė niekada nepamiršo šios labai senos ir nuostabios Rytų šalies.

Verta pamatyti!

 

Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus

Tauro g. 10-1, LT-01114, Vilnius

Telefonas pasiteirauti, filmo peržiūrai ir apžvalginei ekskursijai užsisakyti:

(8~5) 262 01 48

El.p. kreve@takas.lt

www.vilniausmuziejai.lt

 

Muziejus veikia:

antradieniais – šeštadieniais, nuo 10 iki 17 val.

Filmo peržiūros rengiamos grupėms iki 20 žmonių.

 

Filmas rodomas nemokamai!